Loskaleiri oli tänä vuonna lähinnä talvileiri. Joskin aloitimme jo perjantaina. Silloin oli tyyntä ja aurinkoistakin. Eli mitä mainioin ilma mennä Eggolle. Jossa olikin suhteelisen hyvä näkyvyys.

Perjantai-iltana kävimme Mikon mökillä saunomassa ja poreammeessa, joka oli ulkona. Mutta sitten alkoikin sataa rajusti lunta kun lähdimme takaisin. Plotterin avulla pääsimme kumminkin takaisin Prediumiin. Sinne olikin tullut jo lisää porukkaa.

Lauantaiaamulla keli oli hyvä. Lähdimme pumppailemaan pulloja. Mutta sitten alkoi jälleen sataa lunta. Ja kun pari rajua kuuroa oli mennyt ohi ja uutta pukkasi, päätimme mennä Antoniolle. Siellä ollessa tietenkin keli selveni. Näimme muitakin sukeltajia hylyllä. He uivat rannasta laiturille ja takaisin. Antoniolla oli myös kohtalainen näkyvyys, vaikka iso porukka osasi kyllä pöllyttääkin.

Sitten olikin vuorossa illan kohokohta. Punaviiniä ja juustoja, olipa Ela laittanut fondutakin. Kävimmepä vielä illalla tanssimassa Tähdessä.
Kivaa oli ja saimmepa muutaman sukelluksenkin tehtyä.

Kategoriat: Leirit